پرت شدن یک معلول با ویلچر از پله برقی مترو

یک معلول جسمی – حرکتی که با ویلچر حرکت می‌کند، به علت خرابی آسانسور مترو، مجبور به استفاده از پله پرقی شد اما به علت نبود کادر حرفه‌ای برای هدایت وی از بالای پله پرت شد و آسیب دید.

محمد صنیعی، معلول جسمی- حرکتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس، افزود: بنده کارمند هستم و با توجه به کمبود وسایل حمل و نقل برای معلولان و گران بودن هزینه رفت و آمد با تاکسی، معمولاً با مترو رفت و آمد می‌کنم و برای ورود به مترو معمولاً از آسانسور آن استفاده می‌کنم.

وی گفت: معمولا برای تردد با مترو از ایستگاه ۱۵ خرداد به سمت شاه عبدالعظیم در شهرری به خانه مادر همسرم می‌روم، در این ایستگاه‌ها نیز معمولاً آسانسور کار می‌کند و مشکلی برای رفت و ‌آمد ندارم اما یک روز اشتباهی در ایستگاه ۱۵ خرداد سوار شدم و در ایستگاه مصلا پیاده شدم، می‌دانستم که آسانسور دارد اما هنگام استفاده از آسانسور متوجه شدم که آسانسور خراب است و در این هنگام واقعاً نمی‌دانستم چه کار کنم.

وی افزود: من از دو پا و یک دست معلول هستم و واقعاً رفت و آ‌مد برایم مشکل است، به هر حال مجبور شدم دوباره به ایستگاه ۱۵ خرداد برگردم که متأسفانه متوجه شدم در این ایستگاه نیز آسانسور خراب است به همین علت از یکی از مأموران مترو خواستم که کمکم کند تا از پله برقی استفاده کنم.
وی گفت:‌این ماجرا در روز جمعه ۵ تیر اتفاق افتاد و طی آن مجبور بودیم از پله برقی بالا برویم و بعد دوباره از پله برقی دیگری برای خروج پایین بیاییم، به سختی از پله برقی به کمک کارگر ساده مترو بالا رفتیم اما مامور مترو که معلوم بود هیچ آموزشی برای کمک به معلولان ندیده بود، هنگام حرکت به سمت پله برقی بعدی که به سمت پایین می‌رفت ناگهان ویلچر را حل داد که من با ویلچر به سرعت به سمت پله برقی رفتم، ویلچر ناگهان به پایین افتاد و من به شدت با پله برقی که در حال پایین رفتن بود برخورد کردم و به نوعی با صدای وحشتناک به سمت پایین پله پرت شدم و همراه با پله در حالی که افتاده بودم به پایین می‌رفتم. مأمور مترو که دستپاچه شده بود به سرعت اطلاع داد و پله برقی را خاموش کردند و من که به شدت زخمی شدم را از پایین پله برقی بلند کردند.
وی افزود: خود من هم به شدت شوکه و زخمی شده بودم اما علاوه بر اینکه کارگر ساده مترو هیچ آموزشی در این مورد ندیده بود و نمی دانست چه کار کند یک جعبه کوچک پانسمان هم در ایستگاه مترو وجود نداشت.
صنیعی گفت: سرم شکسته شده بود و به قدری آسیب دیده بودم که اصلاً نمی‌توانستم هیچ کاری بکنم، به خانواده‌ام هم نمی‌توانستم چیزی بگویم زیرا دیگر اجازه نمی‌دادند سوار مترو شوم.
این معلول ۴۰ ساله اضافه کرد:‌ بعد از این حادثه با جاهای مختلفی از جمله شورای شهر مکاتبه کردم و از طریق ایمیل موضوع را به چند نفر از اعضای شورای شهر، مدیر عامل مترو و شهردار تهران اطلاع دادم اما با کمال تعجب یکی از این اعضا در جواب من گفت چرا از مردم کمک نخواستید، یکی دیگر از اعضای شورا نیز گفت نام ایستگاه و مأمور را بگویید تا برخورد کنیم.
وی گفت: هاشمی، مدیر عامل مترو نیز در جواب من گفت، زمین های اطراف ایستگاه مترو در بازار تجاری است و ما برای نصب آسانسور نمی توانیم آن را بخریم و نمی‌توانیم در همه ایستگاه‌های مترو آسانسور بزنیم.
وی افزود: درخواست من این نبود که حتماً همه جا آسانسور بزنند، بلکه می‌توانند با هزینه اندک افرادی را آموزش دهند تا به معلولان و افراد ناتوان در ایستگاه مترو کمک کنند، یا حداقل پوسترهایی را نصب کنند که کارگران مترو را نسبت به این موضوع آگاه کنند و گرنه مردم با محبت کشورمان در بسیاری از جاها به من کمک می‌کنند اما باید در این زمینه آموزش ببینند و بدانند که چگونه در این مواقع باید اقدام کنند.

جستجو
نمايش اسلايدی
Get the Flash Player to see the slideshow.
ساعت

آشپز فور یو ؛ سایت جامع آموزش آشپزی

طبشن ؛ سایت رسمی روستای طبس سبزوار